Infomet Logo
Ürünlerimiz Hakkında Detaylı Bilgiler Referanslarımız Hakkında Bilgiler Müşteri Hizmetleri ve Teknik Destek Infomet'te Kariyer Infomet Hakkında Detaylı Bilgiler
SİTE HARİTASI |  İLETİŞİM |  ARAŞTIR   
Ana Sayfa > Ürünler > Biyometrik Sistemler | Sıkça Sorulan Sorular Sayfayı Öner
Favorilere Ekle
Sayfayı Yazdır
Adınız Soyadınız
Telefon / GSM
E-Posta Adresiniz
Adresiniz
Varsa Notunuz


SIKÇA SORULAN SORULAR

Göz irisi tanıma sistemleri göz sağlığına zararlı mıdır?
Hayır. Göz irisi tanıma sistemlerinin göz sağlığına zararlı olmadığı uluslararası test merkezleri tarafından onaylanmıştır.Iris tanıma sistemlerinde, biometrik tanımlama bilgisi insan gözünün iris tabakasının fotoğrafının yüksek çözünürlüklü siyah/beyaz bir kamera ile çekilmesi sonucu oluşturulur. Kullanılan kameralar, dünya standartlarına ve günlük hayatta kullanılan video teknolojilerine uygun göz sağlığına zarar vermeyen teknolojilere sahiptirler.
Iris tanıma sistemleri ile retina tanıma sistemleri arasındaki farklar nelerdir?

Iris, göz bebeğinin etrafında yer alan göz rengini veren halkaya verilen isimdir. Göz Tanıma Sistemleri denildiğinde genelde “Retina Tarama” ve “Iris Tanıma” sistemleri aynı olarak nitelendirilmektedir. Fakat bu iki teknoloji birbirinden tamamen farklı iki teknolojidir.

Retina tarama sistemleri, göz çeperinin arka yüzeyde bulunan kan damarlarının düşük yoğunluklu optik bir kaynak tarafından taranması sonucu biometrik tanımlama bilgisinin elde edilmesi prensibiyle çalışır. Retina tarama sistemlerinin potansiyel olarak göz sağlığına zararlı olduğu dair yaygın bir inanç olduğundan dolayı retina tarama sistemlerinin kullanımı çok yaygınlaşmamıştır.

İki farklı iris tabakasının benzer olma ihtimali nedir?
Dünya üzerinde bulunan her insan gözü eşsizdir. Dünyada aynı irisin olma olasılığı 1/1078 'dir. 
Tek yumurta ikizleri birbirlerinin gözlerini kullanarak iris tanıma sistemlerini kullanabilirler mi?

Hayır. Tek yumurta ikizleri aynı DNA yapısına fakat farklı iris yapısına sahiptir.

El Okuma üniteleri, insan avcunun içindeki izleri mi tanır?
Hayır. El okuma üniteleri, çeşitli algoritmalar kullanarak kalınlık, genişliki yükseklik gibi kriterleri sayısallaştırarak insan elinin 3 boyutlu geometrik yapısını tanır.
Neden günümüzde birçok uygulamada göz iris tanıma sistemleri tercih ediliyor?
İris tanıma sistemleri, günümüz teknolojisinde tüm otoriteler tarafından en güvenilir biyometrik tanımlama sistemi kabul edilmektedir. Bununla birlikte tanımlama işleminin gerçekleşebilmesi için fiziksel temas gerekmediğinden diğer sistemlere oranla daha hijyen bir ürün olarak kabul edilmiştir. Bu sayede hijyenin son derece önemli olduğu hastane, ameliyathane gibi gibi uygulamalarda vazgeçilmez bir ürün olmuştur.


İnfomet Güvenlik Sistemleri Bil. ve Elek. San.Tic.Ltd.Şti
Perpa Ticaret Merkezi A Blok Kat: 13 No: 1978 Okmeydanı, Şişli İSTANBUL, TR